Relacja z Veszprem

To był niepowtarzalny czas na Węgrzech! 

Nasza wizyta związana była z obchodami Tygodnia Przyjaźni Węgiersko-Polskiej. Dane nam było wystąpić podczas uroczystej gali z udziałem Prezydentów obu państw Andrzeja Dudy i Jánosa Ádera. Zaprezentowaliśmy tradycyjne pieśni polskie, a wraz z chórem Padanyi Katolikus Iskola pod dyrekcją pani Cecilii Zsilinszky oraz młodzieżową orkiestrą Gárdonyi Zoltán Kamarazenekar pod batutą pani Eszter Demel wykonaliśmy hymny obu państw i dwa utwory węgierskie. 

Wspólnie z ww. chórem śpiewaliśmy także w Bazylice św. Michała podczas Mszy św. z udziałem Głów Państw, koncelebrowanej przez kardynała Péter Erdő oraz abpa Stanisława Gądeckiego. Po Mszy św. – niespodzianka! – udało nam się spotkać z Parą Prezydencką 

Nasz pobyt w Veszprém był również okazją do świętowania 5-lecia współpracy szkoły Padanyi Katolikus Iskola z naszą szkołą oraz Liceum i Gimnazjum Sióstr Prezentek w Rzeszowie. Podczas „urodzinowego” wieczoru była okazja do wspomnień, wspólnej zabawy oraz wymiany upominków. 🙂

Obchodom Tygodnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej towarzyszyły także inne wydarzenia, w których uczestniczyliśmy, takie jak konferencja o św. Kindze, warsztaty plastyczne, otwarcie wystawy plakatu polskiego, występ zespołów młodzieżowych ze szkół z Tarnowa oraz Rzeszowa, czy koncert zespołu Hungarica. Była także okazja do odwiedzenia wystawy rzeźb w nadbalatońskim kurorcie Balatonalmadi. 

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Budapeszcie. Dzięki Panu Krzysztofowi Szczerbie odwiedziliśmy najważniejsze miejsca stolicy Węgier, poznaliśmy fakty związane z historią miasta, a także spróbowaliśmy węgierskiego przysmaku – langosza. 

Za te piękne dni dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację naszego pobytu, w tym Ogólnokrajowemu Samorządowi Mniejszości Polskiej na Węgrzech oraz dyrekcji, nauczycielom, uczniom i rodzicom Padanyi Katolikus Iskola, a zwłaszcza niezastąpionej pani Renatce Winerowicz-Papp! Köszönöm szépen!