Droga do wolności – przystanek Rzeszów
…czyli wspomnienie z wymiany krakowsko – rzeszowskiej.
W dniach 5-9 listopada już po raz drugi odbyła się wymiana, która we wspólnym działaniu połączyła uczniów dwóch siostrzanych szkół Sióstr Prezentek: w Krakowie i Rzeszowie.
Tym razem śledziliśmy drogę do wolności Polaków, pracując wspólnie nad projektem historyczno – artystycznym „Droga do wolności – przystanek Rzeszów”. Zwieńczeniem naszej pracy był program artystyczny przedstawiony w czasie środowej wieczornicy w Rzeszowie oraz w piątkowy poranek (9 listopada) w szkole krakowskiej. Pokazaliśmy się jako muzycy, aktorzy i tancerze, pracując przez 4 dni, korzystając przy tym z gościny naszych rzeszowskich partnerów. Praca przebiegała równolegle w dwóch grupach: teatralnej, pod czujnym, artystycznym okiem p. Anety Wojciechowskiej (nauczycielki j. polskiego z Rzeszowa) i p. Pawła Kajzara (nauczyciela historii z Krakowa). Druga grupa uczniów, we współpracy z s. Wandą Putyrą (nauczycielką muzyki z Krakowa) i z niezawodnym akompaniamentem rzeszowskiego zespołu „Żywopłot”, przygotowywała część muzyczną. Finał był równie wzruszający i emocjonujący, co same przygotowania. Widzowie za sprawą pięknej polskiej poezji i muzyki mogli przeżyć poruszającą podróż w czasie: od tragedii i rozpaczy w czasie zaborów aż po skamandrycką radość z odzyskanej wolności. Oprócz programu artystycznego zaprezentowanego w piątek (9.11) przed krakowskimi uczniami i nauczycielami cała grupa włączyła się w szkolne obchody upamiętniające 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Dlatego też o godzinie 11.11 uroczyście odśpiewaliśmy hymn narodowy, włączając się tym samym w ogólnopolską akcję #rekorddlaNiepodległej. Zwieńczeniem szkolnych obchodów był Apel Pamięci połączony z modlitwą różańcową w intencji poległych za Ojczyznę, na których zgromadziliśmy się w kościele św. Kazimierza przy ul. Reformackiej.
Dni, w których mogliśmy razem pracować oraz poznawać siebie nawzajem i miasta, w których na co dzień mieszkamy wypełnione były przede wszystkim radością i młodzieńczą kreatywnością. Atmosfera była wyjątkowa, dzięki pasjom, które nas połączyły oraz tej wyjątkowej dacie, ku której wspólnie zmierzaliśmy – 11.11.2018 r. Przy okazji pracy nad projektem mogliśmy zwiedzić i poznać z nieco innej strony Rzeszów (to dzięki p. Agnieszce Berezowskiej i p. Pawłowi Majewskiemu z rzeszowskiej szkoły, którzy zorganizowali dla nas wszystkie wydarzenia oraz p. Piotrowi Chmielowcowi, nauczycielowi historii z Rzeszowa) oraz uwiecznić swoje uśmiechy w czasie warsztatów fotograficznych. Co jeszcze ciekawego czekało na nas w Rzeszowie? Codzienna, szara rzeczywistość ucznia Liceum im. św. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie – mogliśmy bowiem wziąć udział w zwykłych lekcjach, razem z naszymi rzeszowskimi kolegami i koleżankami.
Dziękujemy za ciepłe przyjęcie i niezwykły czas!!! Do zobaczenia (mamy nadzieję, że już wkrótce) w Krakowie 🙂