Slider
IMAG8076

Krajowy Kongres Federacji Pueri Cantores

Już po raz dziesiąty, w dniach 4 – 9 lipca 2019 r. odbył się Krajowy Kongres Federacji Pueri Cantores. Pueri Cantores zrzesza chóry dziecięce i młodzieżowe działające w Kościele Katolickim, troszczące się o piękno liturgii. Dlatego też wśród zebranych nie mogło zabraknąć naszego zkolnego chóru! Tym razem za miejsce spotkania młodych chórzystów z Polski, Łotwy i Węgier organizatorzy wybrali Lublin.

Oto krótka relacja Jadzi…

04.07.2019
W czwartek przyjechaliśmy do Lublina, zakwaterowaliśmy się w naszych pokojach w akademiku „Manhattan” i zjedliśmy obiad. Następnie w strojach galowych uczestniczyliśmy w przemarszu wszystkich (23) zebranych chórów na plac zamkowy. Tam odbyła się uroczysta Ceremonia Otwarcia Kongresu, podczas której po raz pierwszy wykonaliśmy oficjalny hymn Kongresu. Śpiewy brzmiały monumentalnie, gdyż wykonywane były przez liczący blisko 900 osób chór!

05.07.2019
Po śniadaniu pojechaliśmy do centrum Lublina i w Archikatedrze Lubelskiej braliśmy udział w Modlitwie o Pokój. Następnie zwiedzaliśmy miasto i mieliśmy okazję spróbować jednego z lubelskich przysmaków – cebularza. Po powrocie do akademika zjedliśmy obiad, przebraliśmy się w stroje galowe i pojechaliśmy do Kościoła Bożego Miłosierdzia w Puławach, gdzie po Mszy św. daliśmy koncert.

06.07.2019
Rano udaliśmy się na próbę ze wszystkimi chórami do kościoła Matki Bożej Różańcowej. Potem odbył się chóralny piknik. Wieczorem pojechaliśmy na Koncert Galowy, gdzie mieliśmy okazję posłuchać utworów w wykonaniu chórów z Lublina, Krakowa czy Warszawy.

07.07.2019
Ze wszystkimi chórami spotkaliśmy się w kościele Matki Bożej Różańcowej i o godzinie 11.00 rozpoczęliśmy uroczystą Mszę św. na zakończenie Kongresu, którą sprawował Ksiądz Arcybiskup Stanisław Budzik. Po mszy Ksiądz Arcybiskup podziękował wszystkim organizatorom i dyrygentom oraz poinformował zebranych, że kolejny Kongres odbędzie się w Szczecinie w 2022 roku. W naszych sercach pozostanie wiele niezapomnianych wspomnień… przede wszystkim wielogłosowy śpiew na chwałę Bożą, tworzony na żywo przez setki młodych ludzi! Wspólnota, jedność, rozśpiewane, radosne grupki na uliczkach Lublina, w autobusach i sklepach. Tego nie da się opowiedzieć, to trzeba przeżyć!
Dziękujemy organizatorom za to piękne spotkanie oraz naszym gościnnym i troskliwym gospodarzom, zarówno w Lublinie, jak i w Puławach, gdzie daliśmy koncert i śpiewaliśmy w czasie Mszy św.
Do zobaczenia w Szczecinie!!!