T.WARCZAK-TW1_0972
IMG_20210910_110540_resized_20210910_033849860
IMG_20210923_101315959_HDR
20211010_122802
P1740047
DSC05647
WhatsApp Image 2023-10-19 at 09.58.45 (6)
DSC03754
DSC03658

Nasi Krasomówcy

NASI   KRASOMÓWCY   WŚRÓD   NAJLEPSZYCH

21.02.2019 r. odbyły się w VI LO im. A. Mickiewicza w Krakowie eliminacje
do Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego, w których nasze PLO chlubnie reprezentowali: Barbara z II B, Emil i Bartłomiej z I A.

Zmierzenie się z tegoroczną tezą: DOBROĆ BEZ ODWAGI JEST NIEWIELE WARTA, nie należało do najłatwiejszych zadań. Licealiści swoje przemówienia oparli zarówno o własne doświadczenia, jak
i konkretne przykłady z historii, literatury, religii i kultury. By przekonać do swojej argumentacji, funkcjonalnie wykorzystali chwyty retoryczne, które sprawiły, że ich wystąpienia zapadły w pamięć członkom jury oraz zgromadzonej publiczności, stąd na 35 mówców startujących z okręgu krakowskiego, wśród nielicznego grona zakwalifikowanych do kolejnego etapu znaleźli się: Bartłomiej i Emil, nagrodzeni wyróżnieniami.

Starszym kolegom w tym dniu  towarzyszyli zainteresowani sztuką krasomówczą  uczniowie klasy 7a  Szkoły Podstawowej Sióstr Prezentek, którzy w przyszłości  zamierzają iść w ich ślady.  Udział w przesłuchaniach tak prestiżowego konkursu dał im wiele motywacji do działania i dostarczył  ciekawych pomysłów na to, w jaki sposób mówić, by skupić na sobie uwagę słuchaczy i zyskać ich przychylność.  Swoimi  spostrzeżeniami mogli się oni podzielić  bezpośrednio podczas warsztatów zorganizowanych w czasie eliminacji, a także wykorzystać niektóre chwyty retoryczne podczas przygotowań własnych przemówień na lekcje j. polskiego. O efektach ich pracy będzie się można przekonać już podczas szkolnych obchodów Światowego Dnia Książki. Na pewno o nich usłyszycie…

 

WYRÓŻNIENIE   W  ELIMINACJACH MAŁOPOLSKI POŁUDNIOWO-WSCHODNIEJ  XXI OKK

               27 lutego 2019 r. odbyły się eliminacje regionalne XXI Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego, w których  nasi licealiści: Bartłomiej i Emil zmierzyli się z najlepszymi małopolskimi krasomówcami podczas eliminacji zorganizowanych na terenie Collegium Novum UJ w Krakowie. Spośród 24 znakomitych mówców jury wyłoniło 4 laureatów, którzy będą mieli okazję wygłosić swoje przemówienia podczas katowickiego finału oraz dodatkowo przyznało 6 wyróżnień- w tym  naszemu licealiście-  Emilowi.

Biorąc pod uwagę wysoki poziom tegorocznych prezentacji konkursowych, to ogromny sukces.

Jak podkreślają organizatorzy: ,,Ogółem w eliminacjach w Małopolsce Południowo-Wschodniej wzięło udział 53 uczestników (od klas VIII po klasy maturalne) z 14 szkół, przygotowanych przez 20 opiekunów. Bardzo serdecznie dziękujemy Państwu za pracę i zaangażowanie włożone
w przygotowanie uczniów do tego niełatwego konkursu. Gratulujemy wszystkim uczestnikom podjęcia wyzwania, ważnych przemyśleń i umiejętności krasomówczych.

(…) Mamy nadzieję, że spotkamy się z Państwem ponownie w XXII edycji OKK.”- napisała dr Agnieszka Kania (koordynatorka konkursu)  w oficjalnym komunikacje na podsumowanie tegorocznych zmagań krasomówczych w Małopolsce.

               Podczas eliminacji  na UJ uczestnicy konkursu i ich opiekunowie mogli zapoznać się z bogata ofertą Wydziału Polonistyki UJ m.in. z planowanym projektem unijnym ,,Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja” (polegającym na: indywidualnym tutoringu; bogatej ofercie bezpłatnych szkoleń i seminariów; dodatkowych  praktykach; wizytach studyjnych m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Izraelu; projektach studenckich).

               Ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach zrobiła także prezentacja projektu uczniów
VI LO w Krakowie: ,,Pamięć ludzi Pamięć miejsca – KL Plaszów a współcześni mieszkańcy Krakowa”.

               Zgromadzone zdjęcia z prywatnych zbiorów dawnych więźniów KL Plaszów oraz ich pisemne relacje złożyły się na wstrząsające świadectwo czasów II wojny światowej, które z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

               Udział w tegorocznej edycji OKK im. W. Korfantego zaowocował nie tylko poszerzeniem wiedzy i umiejętności retorycznych, ale i przypomnieniem historii własnego miasta. Start w konkursie pozwolił również licealistom skonfrontować się z własnymi możliwościami w sytuacji stresowej,
co było dla nich bardzo cenną lekcją.

/Joanna Kantor-Malik/