T.WARCZAK-TW1_0972
IMG_20210910_110540_resized_20210910_033849860
IMG_20210923_101315959_HDR
20211010_122802
P1740047
DSC05647
WhatsApp Image 2023-10-19 at 09.58.45 (6)
DSC03754
DSC03658

Dzień Komisji Edukacji Narodowej

Tegoroczne Święto Edukacji Narodowej obchodziliśmy w naszej szkole w wyjątkowy i nietypowy sposób. Poniedziałek, 14 października, nie był więc zwykłym dniem szkolnym. Jego organizacja była związana ze Świętem Książki, które stanowiło temat przewodni.

Już od początku roku mogliśmy przystanąć przed drzwiami biblioteki przy ulicy Szpitalnej, by przeczytać wiersze wielkich poetów, takich jak Zbigniew Herbert czy Wisława Szymborska. Jednak – czy każdy z Was zwrócił na nie uwagę?

Jeśli nie, w ostatnim czasie z pewnością udało Wam się nadrobić literackie zaległości, ponieważ wiersze pojawiły się także w pozostałej części budynku, przeobrażonego na ten czas w Krainę Poezji, chociaż był to dopiero przedsmak całego wydarzenia.

W poniedziałek rano wszyscy uczniowie, ubrani w stroje galowe, spotkali się z wychowawcami w szkole, aby później udać się na uroczystą Mszę św. do Kościoła Reformatów. Następnie na najmłodszych (klasy I, II, IV, V) czekały zajęcia prowadzone – osobiście – przez Koziołka Matołka i jego asystentkę – Szecherezadę oraz animatorki z klasy III A LO – Teresę Mohort-Kopaczyńską, Emilię Banasiewicz, Joannę Szymulę oraz Annę Dziedziniewicz. Pozostałe warsztaty prowadzili w klasach VI, VII oraz pierwszych klasach liceum moderatorzy z klas II A, II B, III A i III B. Miały one miejsce w budynku przy ulicy św. Jana, który został na tę okazję przeistoczony w Krainę Baśni – Pacanowo. Dlatego też na kolorowo udekorowanych szkolnych korytarzach mogliśmy spotkać różne bajkowe postaci, które, właściwie rozpoznane, wręczały nagrody w postaci cukierków. Dla klasy VIII zorganizowano grę terenową pt. „Potyczki Fredrowskie” w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej.

Starsi licealiści, zebrani w budynku przy ul. Szpitalnej, także świętowali ten dzień, jednak dla nich wyglądał on nieco inaczej. Uczniowie mieli możliwość zapisania się na różnorakie zajęcia i warsztaty. Do wyboru mieli: wykład na temat liberatury, naukę kaligrafii japońskiej, warsztaty tańca literackiego, piosenki poetyckiej oraz ćwiczenia teatralne.
Duża różnorodność zajęć pozwoliła każdemu odnaleźć coś dla siebie i dzięki temu aktywnie uczestniczyć w tym ważnym dniu.

Wspólne świętowanie Dnia Edukacji Narodowej wyraziło przede wszystkim wdzięczność dla nauczycieli, którzy codziennie pomagają nam zdobywać wiedzę, a także rozwijać i doskonalić umiejętności w tym ważnym czasie, jakim jest okres naszej edukacji. Ten etap buduje naszą przyszłość, pamiętajmy więc o tym, aby również w codziennych sytuacjach doceniać ich pracę.

/Martyna Makuszewska/