T.WARCZAK-TW1_0972
IMG_20210910_110540_resized_20210910_033849860
IMG_20210923_101315959_HDR
20211010_122802
P1740047
DSC05647
WhatsApp Image 2023-10-19 at 09.58.45 (6)
DSC03754
DSC03658

Lednica - Spotkanie Młodych

zobacz: Lednica2000

Tak, Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham!

Wiesz, że cię kocham – to hasło tegorocznego XXIII Spotkania Młodych na Polach Lednickich, które odbyło się w sobotę 1 czerwca 2019 roku.

Zwarci, gotowi i pełni dobrego humoru wyruszyliśmy z Krakowa 31 maja przed północą. Skład naszej 55-osobowej grupy stanowili uczniowie naszej szkoły (zwłaszcza z klas pierwszych liceum), absolwenci, znajomi, grupa z zaprzyjaźnionej szkoły na Pędzichowie wraz z s. Agatą oraz nasi opiekunowie – p. Magdalena Piwowar, s. Monika, s. Aurelia i s. Kinga (która na Polach dołączyła do grupy Tancerzy Lednickich).

Po spokojnej (i raczej przespanej) nocy w autokarze dotarliśmy do Gniezna przed godziną 6.00. Mieliśmy czas na poranną toaletę, poratowanie się świeżo parzoną kawą oraz spacer po Starówce. Niestety, Gnieźnieńska Katedra o tej porze była jeszcze zamknięta, niemniej już sam jej zewnętrzny widok wywarł na nas duże wrażenie.

Około godz. 9.00 byliśmy już w sektorze na Polach Lednickich – tuż przy Drodze Trzeciego Tysiąclecia, dość blisko Bramy Ryby. Mimo tak wczesnej pory (oficjalnie spotkanie rozpoczynało się o godz. 17.00) na Polach było już sporo młodzieży (oficjalnie podaje się, iż zgromadziło się tu ponad 60 tysięcy osób). Mieliśmy czas na indywidualną modlitwę w Namiocie Adoracji, na spowiedź na Polu Spowiedzi, na spotkanie z Ewangelizatorami, odwiedzanie znajomych w innych sektorach, zaopatrzenie się w pamiątki i coś do jedzenia. Wprowadzeniem do spotkania była nauka tańców lednickich, konferencje, świadectwa, modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. Wszystko odbywało się pod gołym niebem, i choć wcześniej zapowiadano deszcz, pogoda nam sprzyjała – nie spadła ani jedna kropla deszczu, a słońca nie brakowało!

 

Spotkanie skupiało się wokół wyjaśnienia i przeżycia sakramentów: pokuty i pojednania oraz Eucharystii. Słuchaliśmy skierowanych do nas słów Jezusa: „Wiesz, że cię kocham”. Była to także okazja do modlitwy za kapłanów (przepiękny i wzruszający gest), dokonania symbolicznego aktu przyjęcia od sióstr zakonnych światła powołania i miłości ze strony Boga oraz wzajemnego dawania świadectwa – odpowiedzi na pytanie: chciałbym, aby kim był dla mnie Jezus?

 

Najważniejszym i najpiękniejszym punktem całego spotkania była oczywiście Eucharystia, sprawowana przez kilka tysięcy kapłanów, zgromadzonych na Polach Lednickich oraz naszych Pasterzy – bp Stanisława Gądeckiego i bpa Wojciecha Polaka.

Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Wybór Chrystusa stanowiły ostatni punkt naszego programu.

Pełni wrażeń (oraz zmęczenia) dotarliśmy do Krakowa w niedzielę 3 czerwca, około godziny 6.30.

Lednica 2019 we wspomnieniach uczestników:

Atmosfera była wspaniała, czuć było, że większość obecnych tam ludzi faktycznie przyjechała, aby zbliżyć się do Boga i wysławiać Jego Imię. Najlepszą i najpiękniejszą częścią była Eucharystia, kiedy mogliśmy przyjąć Chrystusa do serca.
Maja

Było super! Najlepiej wspominam mszę św. pod koniec dnia i wszystko, co było potem, czyli śpiewy, tańce, świadectwa i pokaz tancerzy ognia.
Jakub

Lednica, jak co roku, była dla mnie niesamowitym przeżyciem. Wspaniali ludzie i atmosfera sprawiły, że zmęczenie zeszło na dalszy plan. Szczególnie podobały mi się tańce na Polach Lednickich i Eucharystia. Polecam wyjazd każdemu, bez wyjątku!
Michalina

Wspomnienia z lat ubiegłych:

Na Lednicy byłam jak na razie 3 razy i za każdym razem wyciągnęłam coś innego. Na Lednicy poznałam mnóstwo Bożych ludzi, a przede wszystkim – jeszcze lepiej poznałam Pana Boga. Na Lednicy każdy będzie miał okazję się odnaleźć, ponieważ modlitwy są w postaci tańca, jest adoracja czy rozważania, a najważniejszym punktem Lednicy jest wspólna Msza Święta na Polach Lednickich. Warto pojechać także dlatego, aby skorzystać ze spowiedzi świętej, do której są duże kolejki, ale i tak na końcu czeka nas kochający Bóg, w osobie księdza, który wysłucha nas i udzieli nam rozgrzeszenia. Na Lednicę na pewno wrócę nie raz.
Basia

Na Lednicy zobaczyłam mnóstwo młodych ludzi, którzy tańczą, modlą się, śmieją i dobrze się bawią, pokazując tym samym, że przywiązanie do wartości, Kościoła, a przede wszystkim – Pana Boga nie musi być nudne Szczerze polecam i życzę każdemu, by choć raz pojechał na to wspaniałe, również wizualnie, wydarzenie i przeżył coś niesamowitego.
Gabrysia, 3 LO

Warto pojechać na Lednicę! Dlaczego? Aby umocnić swoją wiarę, aby zobaczyć mnóstwo osób, zwłaszcza młodych, które chcą wyznać, że Jezus jest Panem. A czynią to swoimi ustami, gestami, rękami i nogami, tańcząc, śpiewając, klaszcząc na chwałę Pana, ale także klęcząc pod gołym niebem, wpatrując się w Jezusa-Hostię. Chociaż byłam na Lednicy tylko jeden raz, to z pewnością stwierdzam, że warto.
s. Olena

Lednica jest dla mnie drogą do relacji z Bogiem, ludźmi, sobą. Jest okazją do spotkania z żywą wiarą i radością, której tak bardzo wszystkim potrzeba.
Dominika

Lednica to czas na spotkanie Boga w drugim człowieku. Czas, który jest dla nas od Boga, czas spotkania samego Boga poprzez drugą osobę. Gdzie lepiej poznamy i zrozumiemy Boga jak nie na Lednicy?
Warto się tam wybrać, jeżeli sami nie do końca czujemy się silni w relacji z Bogiem, a także drugim człowiekiem. Jest to dobry czas na refleksję i podejmowanie dobrych decyzji w łącznej sile z Bogiem.
Janek

Wyjazd na Lednicę jest to jedna z najlepszych form integracji, jaką proponuje nasza szkoła. Jest to czas, kiedy możemy razem śpiewać, tańczyć, bawić, a także modlić się. Co roku podawany jest temat przewodni spotkania Lednickiego, co nadaje wyjazdowi niepowtarzalny charakter. Pomimo, że jest to czas bardzo intensywny, zawsze wracamy szczęśliwi i umocnieni na duchu. Serdecznie polecam, jeżeli tylko kochacie muzykę, tańce i niebanalne spędzanie czasu z przyjaciółmi. Jedź, bo warto! 
Marzena Lesiuk

Warto jechać na Lednicę, ponieważ jest to niesamowite przeżycie, kiedy możemy spędzić czas z innymi, ale też z Bogiem, wielbiąc Go tańcem i śpiewem. Na Lednicy zawsze możemy pójść do spowiedzi, a potem uczestniczyć w pięknej Eucharystii i adoracji. Naprawdę polecam 😇😇😇
Hania

Na Lednicę warto pojechać dla spowiedzi na Polu Lednickim, która jest niezapomnianym przeżyciem. Warto pojechać, bo dzień na Polu Lednickim daje siłę na cały rok 🙂
Gabriela Grabowska