T.WARCZAK-TW1_0972
IMG_20210910_110540_resized_20210910_033849860
IMG_20210923_101315959_HDR
20211010_122802
P1740047
DSC05647
WhatsApp Image 2023-10-19 at 09.58.45 (6)
DSC03754
DSC03658

Wolontariat

"Jesteśmy powołani aby służyć Jezusowi ukrzyżowanemu w każdej osobie…."
Ojciec Święty Franciszek

 Szkolne Koło CARITAS

W pracach SKC w formie wolontariatu biorą udział uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Prezentek w Krakowie.

W ramach SKC współpracujemy z Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Fundacją ALMA SPEI, Fundacją Kapucyńską oraz odpowiadamy na bieżące potrzeby różnych fundacji, wspólnot i osób indywidualnych.

Na terenie szkoły realizowane są między innymi następujące zadania:
• sprzedaż świec w ramach akcji ,,Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”
• sprzedaż paschalików i baranków wielkanocnych
jak również zadania własne np. :
• zbiórka pomocy szkolnych w ramach akcji ,,Tornister uśmiechów”
• zbiórka żywności w ramach akcji ,,Wigilijny stół”
• pączek dla Afryki
• buty dla ubogich

Hospicjum domowe dla dzieci ALMA SPEI

Hospicjum domowe „Alma Spei” powstało w 2008 roku.
Nasza szkoła nawiązała współpracę w roku 2009 i z roku na rok poszerza udział w akcjach mających na celu pomoc podopiecznym hospicjum i ich rodzin.

Wolontariusze i uczniowie Szkoły Podstawowej i Publicznego Liceum Ogólnokształcącego włączają się w następujące akcje organizowane przez hospicjum:

• Zbiórka przyborów szkolnych dla rodzeństwa dzieci z Alma Spei w ramach akcji „Tornister uśmiechu”
• Paczka od Św. Mikołaja – w ramach akcji „Pomóż spełnić ciche marzenia”
• Pieluchy na „Zajączka”- zbiórka pieluch i środków czystości dla podopiecznych Alma Spei
• Udział wolontariuszy w kwestach
• Organizacja lekcji wychowawczych prowadzona przez pracowników hospicjum – na temat opieki nad chorym dzieckiem i pracy wolontariuszy

NASZE AKCJE:

BUTY DLA UBOGICH

Jeszcze będzie pięknie , mimo  wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie.
/ Jan Paweł II /

Już za parę dni, za dni parę…
Choć to dopiero maj, wszyscy czujemy, że wielkimi krokami nadchodzą wytęsknione, wymarzone wakacje. Znów będziemy cieszyć się słońcem, kontaktem z naturą i wycieczkami. Wakacyjny czas uczniom kojarzy się wyłącznie ze swobodą i beztroską, ale my, dorośli, wiemy, że te radosne chwile wymagają też – często niemałych – nakładów finansowych.                   
Choć ludziom XXI w. trudno w to uwierzyć, są wśród nas tacy, których nie stać nawet na buty. Dlatego wraz z Fundacją Ojca Pio, działającą przy kościele oo. Kapucynów w Krakowie już po raz drugi  podczas zebrań z Rodzicami 21 maja 2019 r. członkowie Szkolnego Koła Caritas zbierali fundusze na zakup obuwia dla najuboższych braci.                                           

Z zebranych datków zakupiliśmy 15 par obuwia które przekazaliśmy w dniu 28 maja 2019 r. podopiecznym Fundacji Ojca Pio. 

DZIĘKUJEMY PAŃSTWU ZA UDZIAŁ W AKCJI  

Niech w święto radosne Paschalnej Ofiary, Składają jej wierni uwielbień swych dary. Odkupił swe owce Baranek bez skazy, Pojednał nas z Ojcem i zmył grzechów zmazy. Wiemy, żeś zmartwychwstał, że ten cud prawdziwy, O Królu Zwycięzco, bądź nam miłościwy.

SZANOWNI RODZICE, DRODZY UCZNIOWIE!
Misterium Paschalne budzi w każdym sercu radość, nadzieję i zaufanie do Chrystusa, napełniając je pokojem i siłą, wypływającą z Jezusowego zwycięstwa nad śmiercią. Niech Zmartwychwstały Pan rozwieje smutki, niepokoje, ożywi wszelkie nadzieje oraz napełni serce zwycięską mocą i będzie światłem na drogach naszego życia.

z wielkanocnym pozdrowieniem
Opiekunowie Szkolnego Koła Caritas

PAMPERS NA ZAJĄCZKA

Dobiegła końca trwająca od 25 lutego 2019 r. charytatywna wielkanocna akcja ,,Pampersy na zajączka” zorganizowana przez członków Szkolnego Koła Alma Spei, podczas której zebrano: 25 opakowań pieluch jednorazowych (pampersów), 12 sztuk oliwek, 13 sztuk szamponów, 8 mydełek, 2 pudry, 2 kremy, 66 opakowań chusteczek nawilżających. Wszystkie dary zostały przekazane podopiecznym Fundacji.
Dziękujemy 🙂

ŚWIECE I BARANKI WIELKANOCNE CARITAS

Wielkanoc, to największe święto chrześcijan. Święto będące czasem radości, tryumfu i spełnienia obietnic. To czas przejścia z umartwień Wielkiego Tygodnia, postów, pokuty, żałoby Kościoła tak żywo przypominającej ofiarę krzyżową Jezusa Chrystusa, do radosnego Alleluja.

Członkowie Szkolnego Koła Caritas po raz kolejny zorganizowali na terenie szkoły, podczas zebrań z rodzicami 12 marca 2019 r.,  sprzedaż świec i baranków wielkanocnych. Dochód ze sprzedaży został wpłacony na konto Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Świece i baranki wielkanocne sprzedawały uczennice klasy 3a gimnazjum Aleksandra, Nikola i Julia, którym dziękujemy za poświęcony czas i  pomoc w organizacji sprzedaży. Dziękujemy wszystkim z Państwa, którzy poprzez zakup świec i baranków wsparli realizowane dzieła Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

„PĄCZEK DLA AFRYKI” 

W tłusty czwartek Marek zjadł 3 pączki a Łukasz 4 razy więcej. O ile więcej pączków zjadł Łukasz?

W dniu 28 lutego 2019 r. w ,,tłusty czwartek” w ramach akcji charytatywnej ,,Wyślij pączka do Afryki” członkowie Szkolnego Koła Caritas na terenie szkoły przy ul. św. Jana i ul. Szpitalnej zorganizowali sprzedaż pączków.
Pączki w ilości 450 szt. zakupiła s. Dyrektor, a sprzedawały je podczas przerw uczennice gimnazjum i liceum. Ze sprzedaży pączków uzyskano kwotę 1185 zł., którą wpłacono na konto fundacji Kapucyni i Misje. Pieniądze zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów nauki i wyżywienia dzieci w Afryce.
Serdecznie dziękujemy młodzieży za udział w akcji. Zapraszamy za rok do wspólnego pączkowania. 

KWESTY

Członkowie Szkolnego Koła Alma Spei jak co roku kwestują na rzecz podopiecznych domowego hospicjum Alma Spei.

W roku szkolnym 2018/2019 kwestowali już przed:
* kościołem o.Dominikanów – 19 IX 2018 r. /niedziela/
* kościołem św.Barbary –27 X 2018 r. /niedziela/
* Bazyliką Mniejszą św.Floriana – 17 II 2019 r. /niedziela/

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, że można na nich zawsze liczyć i za poświęcony czas.

„WIGILIJNY STÓŁ” 

18 grudnia 2018 r. została zakończona akcja zorganizowana przez SKC ,,WIGILIJNY STÓŁ 2018″ podczas której zbierano artykuły spożywcze, słodycze celem przygotowania paczek świątecznych dla braci ubogich zgłaszających się na furtę Sióstr Prezentek przy ul. Św.Jana 7.
W akcji wzięli udział nauczyciele, pracownicy i uczniowie wszystkich naszych krakowskich szkół, zakupując produkty z przygotowanej wcześniej listy artykułów.
Zebrana w czasie akcji żywność ułatwi osobom ubogim zorganizowanie świąt Bożego Narodzenia, a udział w przedsięwzięciu młodzieży dał jej możliwość dzielenia się dobrem z drugim człowiekiem.
W imieniu opiekunów Szkolnego Koła Caritas i osób obdarowanych, dziękuję uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkół Sióstr Prezentek za udział w akcji.

,,SPEŁNIJ MARZENIA”

Uczniowie naszych szkół wzięli udział w akcji organizowanej przez Szkolne Koło Alma Spei – „Spełnij marzenia”.
W odpowiedzi na listy dzieci, przygotowano 7 paczek mikołajowych dla podopiecznych hospicjum domowego „Alma Spei”.

,,WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM 2018″

W ramach jubileuszowej akcji ,,WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM 2018″ członkowie Szkolnego Koła Caritas w dniu 27 listopada podczas zebrań z Rodzicami zorganizowali sprzedaż Bożonarodzeniowych świec. Łącznie sprzedano 80 małych i 40 dużych świec.

Serdecznie dziękujemy za udział w akcji 🙂

 

Dla Państwa na czas zadumy i refleksji z życzeniami dooooooooooooooobrych Świąt:

Cztery świece
Cztery świece spokojnie płonęły. Było tak cicho, że słychać było jak ze sobą rozmawiały.
Pierwsza powiedziała: 
– Ja jestem 
POKÓJ. Niestety, ludzie nie potrafią mnie chronić. Myślę, że nie pozostaje mi nic innego jak tylko zgasnąć.
I płomień tej świecy zgasł.

Druga: Ja jestem WIARA. Niestety nie jestem nikomu potrzebna. Ludzie nie chcą o mnie wiedzieć, nie ma sensu, żebym dalej płonęła.
Ledwie to powiedziała, lekki powiew wiatru zgasił ją.

Trzecia: Ja jestem MIŁOŚĆ. Nie mam już siły płonąć. Ludziom nie zależy na mnie i nie chcą mnie rozumieć. Nienawidzą najbardziej tych, których kochają – swoich bliskich.
I nie czekając długo i ta świeca zgasła.

Nagle do pokoju weszło dziecko i zobaczyło trzy zgasłe świece. Przestraszone zawołało: Co robicie? Musicie płonąć! Boję się ciemności!
I zapłakało.
Wzruszona czwarta świeca powiedziała: Nie bój się! Dopóki ja płonę zawsze możemy zapalić tamte świece. Ja jestem 
NADZIEJA.

Z błyszczącymi i pełnymi łez oczyma, dziecko wzięło świecę i zapaliło pozostałe świece.

Niech nigdy w naszych sercach nie gaśnie Nadzieja i każdy z nas jak to dziecko, niech będzie narzędziem, gotowym swoją Nadzieją zawsze rozpalić Wiarę, Pokój i Miłość

,,TORNISTER UŚMIECHÓW 2018″
Wzorem lat ubiegłych w dniach od 4 września do 12 października 2018 r. SKC zorganizowało na terenie szkoły zbiórkę pomocy i przyborów szkolnych.

Zebrane dary zostały przekazane podopiecznym Fundacji Alma Spei, jak również w ramach akcji charytatywnej ,,KREDKOBRANIE – 100 uśmiechów na Stulecie” dzieciom z polskich szkół na Litwie, Białorusi i Ukrainie.

Dziękujemy rodzicom i młodzieży za włączenie się do zorganizowanej akcji.

Opiekunowie wolontariatu: p. D. Maj, p. M. Jajkiewicz