PLO Sióstr Prezentek jako jedno z nielicznych w Krakowie wzięło udział w międzynarodowej akcji DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU. W naszym kraju głównym organizatorem tego przedsięwzięcia jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF).
W dniach 08.02.2022-13.02.2022 r. na terenie szkoły przeprowadzono szereg działań profilaktycznych, które objęły swym zasięgiem rodziców, uczniów i nauczycieli z obu Szkół Sióstr Prezentek np. dzięki inicjatywie pedagog s. Estery Radkiewicz mogli uczestniczyć online w organizowanych z okazji DBI:
*konferencjach tematycznych np. 1) ,,Jak będzie w Internecie?– gra symulacyjna jako narzędzie edukacyjne. Phishing i jego konsekwencje” 15.02.2022; 2) ,,Zachowaj kontrolę – jak bezpiecznie korzystać z gier” 28.02.2022 r.
*webinarach: 1) „Jak reagować na problem nadużywania ekranów przez dzieci?”- zorganizowany przez Akademię Nauczyciela Nowych Horyzontów 07.03. 2022 r. 2) Uniwersytet Dzieci dla Dorosłych: ,, Jak rozmawiać z nastolatkiem o jego działaniach w Internecie?” 3) ,,Jak nauczyć ucznia chronić swoją tożsamość w sieci?”- zorganizowany przez Uniwersytet Dzieci 24.02.2022r. 4) „Ciało nie określa – jak przeciwdziałać szkodliwym wzorcom urody online?” 11.04.2022 r.
*Charaktery: Skąd czerpać siłę i odwagę, aby otwarcie rozmawiać o swoich potrzebach i jasno komunikować granice?
Licealiści natomiast na bieżąco uczestniczą w lekcjach wychowawczych dotyczących bezpieczeństwa w sieci m.in. z wykorzystaniem materiałów multimedialnych www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne.html
SPOTKANIE PROFILAKTYCZNE DLA KLAS 1-4 SP 29.03.2022r. drugoklasiści z PLO wraz z wychowawczynią przygotowali i zaprezentowali dla dzieci ze SP Sióstr Prezentek ciekawy program profilaktyczny, którego motywem przewodnim było szeroko pojęte cyberbezpieczeństwo. Dzięki pomysłowości młodzieży, uczniowie mogli w miłej atmosferze podyskutować o symptomach uzależnienia od Internetu: fizycznych i psychicznych, obejrzeć przygotowane filmy, prezentacje, komiksy, plakaty, wiersze i quizy. Ponadto licealiści pokazali na własnych przykładach, w jaki sposób można odpoczywać od komputera, wzbudzając ciekawość, o czym świadczyły liczne pytania stawiane przez uczestników. Alternatyw spędzania czasu poza siecią jest wiele, opowiedziała o nich Maria w swoim przekonującym filmie. Pojawił się również krakowski akcent- wiele radości i samozadowolenia przyniósł dzieciom krótki instruktaż krakowiaka profesjonalnie przeprowadzony w stroju ludowym przez Szymona z II B. Atrakcją stała się również możliwość ludowego wystylizowania się na krakowiankę i krakowiaka, a także harcerskie opowieści, zachęcające do aktywności zuchowej. Na koniec wspólnego spotkania, Karolina z 7 a oraz Maria z IIB zarecytowały na forum wiersze profilaktyczne. Potem dzieci otrzymały zaprojektowany na tę okazję NIEZBĘDNIK UCZNIA, w którym mogli znaleźć:
* zasady bezpiecznego korzystania z sieci w formie komiksu, * zasady smart życia, * profilaktyczny konkurs plastyczny: BĄDŹ BEZPIECZNY W SIECI. Zadaniem uczestników było pokolorowanie maskotki akcji DBI według własnego pomysłu i napisanie porady koleżeńskiej: Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?
Licealiści przekazali każdej klasie plakaty profilaktyczne DBI, które powieszono w poszczególnych salach. Wszystko to po to, by zadbać w pełni o bezpieczeństwo uczniów w świecie realnym i wirtualnym.
Zaangażowanie młodzieży w tegoroczne obchody DBI było dla nich sporym wyzwaniem, któremu wzorowo podołali, zdobywając przy tym dodatkową wiedzę na temat zagrożeń cyberprzestrzeni oraz nowe kompetencje IT . Nauczyli się również współpracy w grupie, a jako edukatorzy przetestowali kompetencje społeczne, doświadczyli również wdzięczności i entuzjastycznego przyjęcia przez dzieci z SP. Teraz już wiedzą, że warto dzielić się zdobytą wiedzą z młodszymi koleżankami i kolegami. Dzięki temu doświadczeniu obie szkoły Sióstr Prezentek zintegrowały się z sukcesem, jednocząc siły w realizacji treści profilaktycznych.
KONKURS PROFILAKTYCZNY DBI W PLO W ramach podsumowania działań DBI podjętych przez uczniów kl. II B ogłoszono wyniki multimedialnego konkursu: BĄDŹ BEZPIECZNY W SIECI.
I miejsce: Maria Czyżewska II miejsce: Natalia Totoń
Wyróżnienia: Karol Biśta, Małgorzata Basiura, Weronika Wołek, Mikołaj Żywioł, Alicja Ernst, Maja Lipska, Stanisław Raczkowski, Mikołaj Koch, Szymon Lazarowicz, Patryk Stecki.
Dziękujemy za włożoną pracę, kreatywne podejście do tematu i poświęcenie czasu na zorganizowanie działań profilaktycznych na terenie naszych szkół.
KONKURS PLASTYCZNY DBI DLA KLAS 1-4 SP Organizatorzy działań profilaktycznych DBI w SP wybrali najlepsze prace uczniów z klas 1-4 w profilaktycznym konkursie plastycznym: BĄDŹ BEZPIECZNY W SIECI. Zadaniem uczestników było pokolorowanie maskotki DBI według własnego pomysłu i napisanie porady koleżeńskiej: Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?
Decyzją młodzieżowego Jury przyznano trzy wyróżnienia i nagrody. Laureatami zostali trzecioklasiści: Martyna M., Mateusz R. oraz Franciszek S. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy za udział w szkolnej inicjatywie DBI. Serdecznie gratulujemy!
/Joanna Kantor-Malik/