W dniach 24-27.10.2024 r. dwudziestu czterech uczniów i dwóch nauczycieli naszej szkoły brało udział w wycieczce do Veszprém na Węgrzech. Organizatorzy przygotowali dla nas niezwykle bogaty program dający możliwość poznania kultury, historii i tradycji węgierskich, a także spotkania i współpracy z miejscową młodzieżą oraz nauczycielami.
Podczas wyjazdu odwiedziliśmy niezwykłe miejsca, wśród których największe wrażenie zrobiły na nas: Opactwo Benedyktynów i wizyta w „Domu Zapachów” w Tihany (ze względu na niezwykłe widoki niekończącego się błękitu jeziora), spływ kajakowy po Balatonie, nauka węgierskich tańców ludowych (które dały nam możliwość poznania węgierskiej muzyki ludowej oraz tradycji z nią związanych), wizyta w kościele św. Kingi i wspólna modlitwa w obydwóch językach oraz zwiedzanie interaktywnej wystawy przedstawiającej zwyczaje związane z uprawą i przetwórstwem kwiatów czarnego bzu. We wszystkich wydarzeniach towarzyszyła nam miejscowa młodzież z zaprzyjaźnionej szkoły Padányi Katolikus Iskola. To dzięki nim mogliśmy lepiej poznać miejscowe dziedzictwo, posłuchać opowieści dotyczących lokalnych tradycji, czy nauczyć się kroków tanecznych. Co prawda węgierski nadal stanowi dla nas wyzwanie, to jednak dzięki życzliwości naszych przewodników znaleźliśmy wspólny język, którym jest szacunek, podobne pasje, poczucie humoru i chęć poznania siebie nawzajem. Komunikowaliśmy się w kilku językach: głównie angielskim, a także niemieckim oraz próbowaliśmy nauczyć się podstawowych zwrotów w języku węgierskim oraz polskim. Duże wrażenie zrobiły na nas również przypadkowe spotkania z ludźmi, którzy słysząc polski język okazywali nam wielką życzliwość, z ciekawością pytając: skąd jesteśmy?, dlaczego przyjechaliśmy na Węgry?, na koniec rozmowy cytując znane wszystkim przysłowie: „Polak, Węgier dwa bratanki…”.
Część młodzieży była na Węgrzech po raz pierwszy w życiu, dla niektórych był to już kolejny wyjazd. Sądząc po wrażeniach i opowieściach, na pewno jeszcze tam wrócą! Bardzo dziękujemy Pani Katalin Kaman za zorganizowanie dla nas tego niezwykłego czasu oraz Instytutowi Współ[pracy Polsk-Węgierskiej im. Wacława Felczaka za przyznanie środków finansowych, dzięki którym mogliśmy przeżyć tę niezwykłą węgierską przygodę poznania niesamowitych ludzi oraz doświadczenia kultury kraju naszych „Bratanków”.
Zapraszamy do GALERII