Slider
IMG_1786

Wyprawa edukacyjna do Tyńca

24 marca 2019 r. klasa IV a pod opieką wychowawczyni – s. Wandy Putyry,  a także  reprezentanci klasy VII a  z  polonistką p. Joanną Kantor-Malik  mieli okazję zwiedzić  Opactwo Benedyktynów  w Tyńcu, a także wziąć udział w warsztatach : OD TRADYCYJNEJ KSIĄŻKI PO E-BOOKA.

Wycieczka ta została zorganizowana w ramach nagrody za udział w konkursie literacko-plastycznym  zorganizowanym przez FUNDACJĘ  OCALIĆ  DOBRO, pod jubileuszowym hasłem:  „Wolna i niepodległa. Moja opowieść o Ojczyźnie” .

Czwartoklasiści  wykazali się  pomysłowością i pracowitością  na  miarę III miejsca,  natomiast  ich starsi koledzy otrzymali wyróżnienie. W ramach nagrody  organizatorzy zaprosili ich na kreatywne warsztaty, na których, oprócz  poznania dziejów książki, mogli spróbować pisania na woskowych tabliczkach i zaprojektować gęsim piórem własne napisy, wzorowane na średniowiecznej grafii.

Jak się okazało, w praktyce pisanie atramentem  za pomocą zaostrzonego ptasiego pióra jest nie lada wyczynem. Aktywnym prezentkowym skrybom przypominać będą o tym, przez najbliższe trzy dni, ciemne plamy na skórze. Wszyscy zgodnie przyznali, że do tego typu pracy trzeba nie tylko umiejętności manualnych, ale i dużej cierpliwości. Dzięki temu doświadczeniu, większe wrażenie robią na nas  średniowieczne zabytki języka polskiego – pięknie i czysto wykonane zapisy, które teraz  można dosłownie ,,czytać od deski do deski”, niestety jedynie w formie kopii, bo zbyt cenne oryginały chronione są w  klasztornych  archiwach.

Wyjazd do Tyńca stał się również doskonałą okazją do integracji uczniów klasy czwartej z siódmoklasistami, być może dzięki  nawiązanej współpracy stworzą w przyszłości  niejeden  ciekawy projekt… Czas pokaże.